Ko prvič pridete na fizioterapijo se opravi prvi pregled, ki vključuje anamnezo, inspekcijo in palpacijo, pregled že opravljene slikovne diagnostike, osnovni klinični pregled, specifični klinični pregled. Na podlagi prvega pregleda fizioterapevt izdela individualni načrt terapije.
Manualna terapija je oblika zdravljenja, ki vključuje ročne tehnike za izboljšanje gibanja, zmanjšanje bolečin in spodbujanje celjenja v telesu. Uporabljamo jo kot tehniko pri odpravljanju težav mišično-skeletnega sistema, kot so bolečine v hrbtu, vratu, ramenih, kolkih ali kolenih in drugje.
- Bolečine v hrbtenici
- Bolečina v sklepih
- Bolečine v mišicah
- Omejena gibljivost sklepov
- Zvini sklepov
- Degenerativne spremembe sklepov
- Po artroskopskih operacijah
- Po operativnem zdravljenju
- Po zlomih
Obravnava fascij oz. Strukturna integracija je ena izmed tehnik v manualni terapiji, ki jo je razvila dr. Ida P. Rolf. Temelji na ideji, da so fascije odgovorne za to, da držijo naše telo pokonci in vzdržujejo njegovo strukturo oziroma držo. Če so fascije zdrave in funkcionalne, se lahko premikamo brez omejitev in bolečine. Če postanejo ta tkiva tesna ali omejena, se lahko pojavi omejeno gibanje in bolečina, ena izmed teh je tudi bolečina v križu, ki je najpogostejša težava sodobnega časa.
- Kronične bolečine
- Slaba drža
- Ponavljajoče težave
- Bolečina zaradi sedečega dela
- Bolečina v križu in vratu
- Preprečevanje poškodb
- Plosko stopalo
- Težave s sklepi in gibljivostjo
- Povečanje zavedanja telesa
TECAR terapija deluje z uporabo elektromagnetnega valovanja, ki ustvarja toploto v telesu. Valovanje prodira v tkivo in spodbuja celice, da proizvajajo več kisika in hranilnih snovi, ki so potrebne za hitrejše celjenje in obnovo poškodovanega tkiva. Poleg tega TECAR terapija povečuje cirkulacijo krvi in limfe v prizadetem območju, kar pospeši odstranjevanje odpadnih snovi in zmanjšuje vnetje.
- Bolečine v hrbtenici
- Trn v peti
- Zvini
- Poškodbe mehkih tkiv
- Adhezivni kapsulitis (Zamrznjena rama)
- Po operacijah
- Osteoartritis
- Natrganine
- Tendinitis
- Teniški komolec
- Vnetje živca
Visoko energijska laserska terapija je sodobna oblika fizioterapije, ki jo uporabljamo za zdravljenje različnih bolezni in poškodb. Terapijo izvajamo s pomočjo naprave, ki oddaja močan laserski žarek in prodre v globoko v tkiva. Zaradi svoje moči se laserski žarek lahko uporablja za zdravljenje številnih patologij.
- Bolečine v hrbtenici
- Zvini
- Zlomi
- Natrganine
- Teniški komolec
- Plantarni fascitis
- Skakalno koleno
- Vnetje živca
- Karpalni kanal
- Po operacijah
Individualna terapevtska vadba je oblika vadbe, ki je prilagojena posameznikovem stanju, ciljem in sposobnostim. Po fizioterapevtski obravnavi lahko individualno terapevtsko vadbo uporabljamo kot sredstvo za nadaljnjo rehabilitacijo in izboljšanje telesnih funkcij.
- Bolečine v hrbtenici
- Poškodbe pri športu
- Izpah rame
- Izboljšanje kardiovaskularne funkcije
- Preobremenitveni sindromi (teniški komolec, golf komolec)
- Po ortopedskih operacijah (križna vez, endoproteza kolka/kolena)
- Bolečine zaradi prisilne drže (vrat, lopatice, križ)
- Preventiva
Kineziotaping je terapevtska metoda, ki uporablja posebne elastične trakove, ki se nalepijo na kožo in posnemajo gibanje mišic. Namen kineziotapinga je izboljšati delovanje mišic in sklepov, zmanjšati bolečine in otekline, ter izboljšati telesno funkcijo.
- Športne poškodbe
- Bolečine v hrbtenici
- Otekline
- Hematomi
- Preventiva
Bandažiranje je terapevtska metoda, pri kateri se uporabljajo posebni bandažni trakovi za podporo, stabilizacijo in zaščito poškodovanih ali obremenjenih sklepov. Bandaža podpira poškodovano tkivo, kar pomaga pri zmanjševanju obremenitve in napetosti, s čimer se pospeši proces zdravljenja.
- Zvin gležnja
- Nestabilno zapestje
- Stabilizacija pogačice
- Zmanjševanje otekline
Masaža je tehnika ročne terapije, pri kateri se s pritiskom, trenjem in gnetenjem različnih delov telesa izboljša pretok krvi in sprosti napetost v mišicah. Masaža je pomembna pri lajšanju bolečin v mišicah, izboljšanju cirkulacije, sprostitvi napetosti in izboljšanju splošnega počutja. Lahko jo izvajamo kot samostojno tehniko ali v kombinaciji z drugimi terapevtskimi metodami.
- Bolečina v mišicah
- Prenapetost mišic
- Bolečina v križu
- Preventiva
- Mehčanje brazgotine