Naročite se
IMG 4263
15 apr.

Zvin gležnja

Zvin gležnja je ena izmed najpogostejših poškodb pri športnikih in tudi pri splošni populaciji. Najpogosteje ga povzročijo nenadni gibi, kjer pride do obračanja stopala navznoter ali navzven, kar povzroči nateg in poškodbo ligamentov. Poznamo dve vrsti zvinov: inverzijski zvin, ki se pojavi, ko se stopalo zvije navznoter ter everzijski zvin, ki nastane pri prekomernem gibu stopala navzen.

Simptomi zvina gležnja so oteklina in bolečina v predelu gležnja, lahko pa se pojavi tudi omejeno gibanje, pordelost, toplina na prizadetem območju in hematom. Čeprav so simptomi podobni je pomembno razlikovati med manjšim zvinom in hujšo poškodbo kot je ruptura ligamentov. V tem primeru bo potrebna daljša rehabilitacija in morda celo kirurški poseg.

Toralf thomassen 5 S40ixh BK I unsplash

Fizioterapevtsko zdravljenje zvina gležnja je ključno za hitro in uspešno okrevanje ter preprečevanje ponovnih poškodb. V akutni fazi se uporabljajo instrumentalne terapije kot je tecar terapija, ki pospešuje celjenje in zmanjšuje vnetje ter visokoenergijska laserska terapija, ki zmanjšuje otekline in pospešuje obnovo tkiva. Pomembno je tudi imobilizirati gleženj s pomočjo bandaže.

V nadaljevanju fizioterapevti izvajamo manualno terapijo kot so mobilizacije in manipulacije po Cyriaxu ali OMMT metodi, ki povečujejo gibljivost sklepa in zmanjšujejo bolečine. Obravnava fascij po različnih tehnikah pa pripomore k boljšemu pretoku krvi in limfe ter s tem hitrejšemu celjenju poškodovanega tkiva. Po koncu akutne faze so zelo pomembne terapevtske vaje za propriocepcijo, ki pomagajo pri krepitvi mišic in izboljšanju ravnotežja ter s tem preprečujejo ponovne poškodbe.


Fizioterapevtsko zdravljenje zvina gležnja je ključno za hitro in uspešno okrevanje ter preprečevanje ponovnih poškodb.

Poleg tega so vaje za propriocepcijo ključne tudi preventivno, saj pomagajo izboljšati ravnotežje in koordinacijo, kar zmanjšuje tveganje za ponovne poškodbe. Fizioterapevti pacientom svetujemo ustrezne vaje z uporabo različnih pripomočkov. Pomembno je, da se vaje izvajajo pravilno in pod nadzorom strokovnjaka.

Sami si lahko na začetku pomagate z RICE metodo, ki pomeni počitek, hlajenje, kompresijo in dvig. To pomeni, da poškodovan gleženje razbremenite, ga hladite s hladnimi oblogami, nanj nanesete kompresijsko obvezo in ga dvignete nad nivo srca. S tem zmanjšate bolečino, oteklino in vnetje.

IMG 7599

V primeru zvina gležnja je pomembno, da čim prej poiščete fizioterapevta, ki bo izvedel ustrezno terapijo in plan rehabilitacije ter tako poskrbel za hitro in uspešno okrevanje. 

Za več informacij glede vaših težav se naročite na pregled in z veseljem vam bomo pomagali pri vaši rehabilitaciji.

Vse je bolje s kakšnim piškotkom!

Piškotke uporabljamo, da ti lahko na spletni strani zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Na žalost se v njih ne skriva nič čokolade, v resnici niso niti užitni in nimajo nobene priročne oblike.