Trn v peti
Trn v peti je pogost problem s katerim se srečujejo mnogi posamezniki, ki imajo težave z bolečino v stopalu. Gre za nalaganje kalcija, kostnine oz. osteofita, kar vodi do izrastka na peti, ki je običajno posledica ponavljajočih se obremenitev stopala ali prekomerne teže.
Poznamo dve vrsti trna v peti. Najpogostejši je spina calcanei inferior, ki se pojavi na spodnji strani petnice. V nekaterih primerih pa lahko pride do nastanka kalcinata na narastišču ahilove tetive na petnico, kar imenujemo spina calcanei superior.
Simptomi trna v peti se kažejo kot bolečina na sredini petnice, ki se lahko razširi tudi na notranjo stran stopala. Bolečina je ostra ali pekoča in je običajno najslabša zjutraj ali po daljšem sedenju.
Fizioterapevti se v akutni fazi se poslužujemo instrumentalne terapije s tecarjem ter visokoenergijske laserske fizioterapije. Tecar in visokoenergijski laser uporabljamo predvsem za zmanjšanje vnetja in bolečine ter pospešitev regeneracije okoliškega tkiva. Za doseganje najboljših rezultatov instrumentalno terapijo kombiniramo z različnihmi manualnimi (ročnimi) tehnikami.
Kot posledica draženja trna v peti se lahko pojavi tudi vnetje plantarne fascije - plantarni fascitis.
Pomembno je, da posameznik izvaja vaje za okrepitev mišic stopala, ki bodo pomagale pri razbremenitvi petnice. Pri tem je ključnega pomena izvajanje vaj za okrepitev mišic stopala, predvsem mišic, ki podpirajo stopalni lok. S tem se zmanjša obremenitev pete in posledično tudi bolečina. Pomembno je, da se vaje izvajajo pravilno, zato priporočamo, da se posameznik posvetuje s fizioterapevtom, ki mu bo priporočil najprimernejše vaje glede na njegovo stanje.
V primeru trna v peti je pomembno čim prej poiskati pomoč fizioterapevta in začeti s primerno terapijo, saj se lahko v nasprotnem primeru stanje še poslabša in bolečina postane kronična.
V naši fizioterapevtski ordinaciji je vsaka terapija prilagojena posamezniku glede na njegovo stanje in potrebe. Pri terapiji trna v peti se v glavnem poslužujemo manualnih tehnik (OMMT, Anatomy trains) s katerimi vplivamo na pozicijo stopala in razporeditvi teže po stopalu ter tako preprečimo nastanek trna v prihodnosti. Manualne tehnike v akutni fazi kombiniramo z laserjem in tecarjem, ki zmanjšata bolečino in vnetje.
Vsekakor pa je najpomembnejše, da posameznik poskrbi za preventivo in zdrav način življenja, saj se s tem lahko zmanjša tveganje za nastanek trna v peti. To vključuje primerno obutev, izogibanje prekomerni obremenitvi stopala in izvajanje vaj za okrepitev mišic stopala.
Če imate težave s trnom v peti se lahko naročite na prvi pregled in z veseljem vam bomo pomagali pri vaši rehabilitaciji.