Teniški komolec
Zdravljenje teniškega komolca v fizioterapiji
Teniški komolec je poškodba, ki se pojavi zaradi ponavljajočega se preobremenjevanja mišic podlakti in komolca. Simptomi se najpogosteje pojavijo na zunanjem delu komolca in vključujejo bolečino, oteklino, šibkost, zatrdelost in zmanjšano gibljivost.
Vzrok za teniški komolec je preobremenitev mišic in tetiv, ki so odgovorne za izteg zapestja in obračanje podlakti. Teniški komolec se pogosto pojavi pri igralcih tenisa, ki izvajajo pretežno udarce z roko, vendar pa se lahko pojavlja tudi pri drugih športih, kot so golf, rokomet in odbojka. V dobi računalnikov je preobremenitev ekstenzorjev zapestja ti. teniški komolec čedalje bolj pogost problem pri vsakodnevnem delu z računalnikom.
Za zdravljenje teniškega komolca fizioterapevti uporabljamo različne metode, vključno z manualno terapijo, Tecar, visoko intenzivnim laserjem in terapevtskimi vajami za krepitev in raztezanje mišic. Fizioterapevti svetujemo glede prilagoditve delovnega okolja, uporabe opornice in vadbenih pripomočkov, ki pomagajo pri izvajanju vaj doma.
Manualna terapija je učinkovita metoda za zdravljenje teniškega komolca. Fizioterapevti uporabljamo različne tehnike, kot so mobilizacija in manipulacija sklepov, prečna frikcija in manipulacija fascije, da bi zmanjšali bolečino in izboljšali gibljivost. Manualna terapija pomaga tudi pri izboljšanju pretoka krvi v prizadeti regiji, kar pospeši proces zdravljenja.
Vaje za krepitev so pomembne tudi za zdravljenje teniškega komolca. Fizioterapevti pacientom predpišemo vaje, ki pomagajo pri krepitvi mišic podlakti, kot so vaje z uporabo uteži, elastik in vadbene žoge. Te vaje pomagajo pri povečanju moči mišic in izboljšanju stabilnosti sklepa. Pomembno je, da se vaje izvajajo pravilno in pod nadzorom fizioterapevta, da se prepreči morebitne poškodbe ali poslabšanje stanja. Prav tako se pogovorimo o prilagoditvi delovnega okolja in ergonomije dela, da se prepreči nepotrebna bolečina med samim sklopom fizioterapij.
Teniški komolec ni poškodba, ki doleti samo igralce tenisa temveč je danes bolj pogost pri delu z računalnikom, kjer zaradi ponavljajočih gibov pride do preobremenitve kit mišic iztegovalk zapestja.
Instrumentalna terapija je prav tako učinkovita metoda za zdravljenje teniškega komolca. Fizioterapevti si pri rehabilitaciji pomagamo s TECAR terapijo, visoko intenzivno lasersko terapijo in elektrostimulacijo. Pogosto se poslužujemo tudi flossing terapije. Te terapije pomagajo pri zmanjšanju vnetja in bolečin ter pospešijo proces zdravljenja.
Poleg fizioterapije lahko pacienti tudi sami prispevajo k izboljšanju svojega stanja. Lahko sami izvajajo vaje za raztezanje mišic, se izogibajo preobremenitvam in na ta način prispevajo k zmanjšanju bolečin. Pomembno je, da pacienti upoštevajo navodila svojega fizioterapevta in se izogibajo dejavnostim, ki lahko poslabšajo njihovo stanje.
V zaključku lahko rečemo, da je teniški komolec pogosta poškodba, ki se pojavi zaradi ponavljajočega se preobremenjevanja mišic podlakti in komolca. Fizioterapija je učinkovit način za zdravljenje teniškega komolca saj uporabljamo različne metode, kot so manualna terapija, Tecar, visoko intenziven laser, flossing in individualne terapevtske vaje.
Z zgodnjim zdravljenjem in rednim izvajanjem fizioterapevtskih vaj lahko pacienti hitreje okrevajo in se vrnejo k svojim dejavnostim brez bolečin in omejitev. Za več informacij glede vašega problema se naročite na pregled in z veseljem vam bomo pomagali pri vaši rehabilitaciji.